7 клас українська мова
Класна робота
Види прийменників за будовою. Непохідні й похідні прийменники. 
1.Перегляньте відео 
2. Виконайте завдання

1)   Випишіть речення з похідними прийменниками. Визначте, від яких частин мови вони утворені. Доберіть до похідних прийменників синоніми (непохідні або похідні).
Світанок нас застав коло невеликого сільця. (П. Вернигора) Літак вже набрав чималу висоту і тепер летить, роблячи велике коло над аеродромом. (В. Собко) Напередодні всю ніч падав сніг. (О. Донченко) Напередодні шлюбу з’їхалися в аул сусіди допомагати готуватися до весілля. (З. Тулуб) Протягом зими снігу майже не було. (О. Гончар) Десь із протягом заскрипіли ліниві ворота. (Г. Хоткевич) Червоні круги літали перед його очима та розпливалися. (М. Коцюбинський) Мов ті валькірії, круг неї танцюють, граються дівчата. (Т. Шевченко)
2)   Прочитайте й спишіть текст. З’ясуйте, які з поданих прийменників належать до непохідних, а які — до похідних.
Посеред лісової галявини росли дуби-велетні. В тіні, попід густим зеленим шатром, було прохолодно і спокійно. Сонце майже не пробивалося з-поміж гілля дерев. Лише подекуди на тлі майже суцільної тіні лежали світлі мазки його променів. А вгорі, прогулюючись по верхівках крон дубів, шелестів листям вітер.
(Із журналу)
3)   Випишіть спочатку речення з непохідними прийменниками, а потім — із похідними. Укажіть, від яких частин мови утворені похідні прийменники, визначте спосіб їх творення.
У понеділок рано виринуло блискуче сонце з-поза рожевих хмаринок. (І. Франко) На толоці вівчар в брилі на сопілку грає. Цвіти, цвіти, барвіночку, з весни до зими. (Із тв. Л. Глібова) Незважаючи на спеку й духоту, косарі співали косарських пісень. (І. Нечуй-Левицький)
4)   Спишіть речення. Замість крапок доберіть із довідки відповідні прийменники.
Усі учні, … кількох, виконали завдання вчителя. Сьогоднішній день, … учорашнього, ясний і погожий. …похолоданням школярі вирішили обклеїти вікна. Будь завжди уважним і чуйним … своїх друзів. … добро твори також добро.
Довідка: у відповідь на, за винятком, на відміну від, у зв’язку з, по відношенню до.
5)   Спишіть речення, визначте похідні й непохідні прийменники.
Це були гамазеї, де переховувався недоторканий запас зерна на випадок неврожаю чи якогось стихійного лиха. (О. Донченко) На чолі полку мчить Тарас. (О. Довженко) Ми йшли в напрямку лісу. (О. Копиленко) Всі, за винятком Бойчука, здивовано дивились на свого шкіпера. (М. Трублаїні) Передбачаються опади у вигляді дощу й мокрого снігу. (З газети) Про зустріч домовились під час обіду. (О. Кобилянська)

Коментарі

Вчитися розом з учнями